Dla kogo badanie?

Dla kogo badanie?

To, że badania są przydatne w profilaktyce i mogą nawet przyczynić się do uratowania ludzkiego życia – już wiemy. Pojawia się jednak istotne pytanie.

Kto tak naprawdę powinien zdecydować się na wykonanie badania pod kątem HPV? Jest to ważna kwestia, ponieważ badania mają w większości przypadków charakter komercyjny i jako pełnopłatna usługa są wybierane przez tych, którzy naprawdę mają taką potrzebę. Brak tutaj idealnej odpowiedzi, ale generalnie na infekcję narażony jest każdy, kto odbył choć raz stosunek seksualny.

Czynnik, który znacząco wzmaga ryzyko zarażenia wirusem to wysoka częstotliwość stosunków wraz z rotacją partnerów. W przypadku takich osób przeprowadzenie badania wydaje się szczególnie uzasadnione.

Pamiętajmy jednak, że los bywa przewrotny. Jedna pechowa noc z partnerem, o którym nic nie wiemy może skutkować wirusem, a sypianie z dużą liczbą osób może nie przynieść żadnych negatywnych konsekwencji.

Warto jednak wymienić grupy osób, które o badaniu DNA powinny myśleć szczególnie poważnie. Specjaliści zajmujący się tematyką wirusa HPV wymieniają w tym zakresie ludzi, którzy podejmują ryzykowne zachowania seksualne (częsta zmiana partnerów wynikająca z trybu życia, świadczenie usług seksualnych, udział w spotkaniach swingersów itp.

). Zbadać powinny się osoby, które miały kilku partnerów seksualnych, a także wszyscy, którzy zauważyli zmiany dermatologiczne w okolicy narządów płciowych.

Także nieprawidłowe wyniki cytologii u kobiet stanowią istotną przesłankę, by zbadać swoje DNA.