Jak dobrze wypaść na rozmowie o pracę?

Jak dobrze wypaść na rozmowie o pracę?

Rozmowa o pracę to bardzo często dość stresująca sytuacja, w której trzeba nie tylko przedstawić się z jak najlepszej strony, ale też odpowiadać na różnego rodzaju pytania lub też rozwiązywać zadania. Nie dziwi zatem fakt, że tak wiele osób zwyczajnie odczuwa bardzo wysoki stres związany z rekrutacją. Tym co można zrobić przede wszystkim jest chodzenie na wiele rozmów o pracę. Dzięki temu nabierze się obycia i doświadczenia z tego typu sytuacją, przez co w przyszłości powodować będzie ona nieco mniej strachu. Wybierając się jednak na rekrutację należy wziąć pod uwagę co najmniej kilka bardzo istotnych kwestii, ponieważ to właśnie dzięki temu będziemy w stanie zaprezentować się jak najlepiej.

W Internecie mnóstwo jest poradników dotyczących tego czego należy unikać na rozmowie o pracę lub też o czym dobrze jest pamiętać. Z pewnością kwestie, na które warto zwrócić uwagę to: 1. Punktualność – wiąże się ona z pierwszym wrażeniem i na rozmowach o pracę jest bardzo wysoko ceniona. Przychodząc na miejsce punktualnie pokazujemy nie tylko, że jesteśmy odpowiedzialni, ale też że zależy nam na zdobyciu konkretnego zatrudnienia. Spóźnianie się może świadczyć o nieprofesjonalności, jednakże w wyjątkowych przypadkach może się oczywiście przytrafić.

I kandydaci i rekruterzy to tylko ludzie, zatem najlepiej zastosować jest zdroworozsądkowe podejście. 2. Dobre nastawienie – wiara w siebie i pozytywne nastawienie mogą zdziałać prawdziwe cuda. Oczywiście powinny być one dodatkiem do wiedzy oraz doświadczenia, jednak to właśnie dzięki nim bardzo często udaje się zdobyć wymarzoną posadę. Wiara we własne siły potrafi być naprawdę motywująca, a dodatkowo rekruter z pewnością doceni nasz spokój i zrelaksowanie podczas trwania rozmowy.

3. Wygląd – mimo że to nie szata zdobi człowieka na rozmowach rekrutacyjnych wygląd może odgrywać bardzo istotna rolę. Przede wszystkim nasz strój powinien być dopasowany do posady, na którą kandydujemy. Zwykle najlepiej sprawdzą się klasyczne zestawienia takie jak garnitur, sukienka lub spódnica. Nie trzeba oczywiście decydować się od razu na ubiór galowy, jednakże stonowane barwy i uniwersalne kroje są jak najbardziej mile widziane.

Wyjątkiem może tu być między innymi branża modowa, gdzie z pewnością o wiele bardziej doceni się fantazję i oryginalność stroju. 4. CV i dokumenty aplikacyjne – przed rozmową rekrutacyjną warto jeszcze raz dokładnie rozejrzeć się naszemu CV, ponieważ dość sporą gafą może okazać się jego nieznajomość. Warto zatem przypomnieć sobie charakter swoich poprzednich stanowisk, wykonywane obowiązki, sukcesy oraz deklarowane przez nas umiejętności. 5.

Mowa ciała – w ostatnich latach szczególnie mocno zwraca się właśnie na mowę ciała, ponieważ czasem potrafi ona powiedzieć o człowieku nawet więcej niż słowa. Podczas rozmowy rekrutacyjnej warto zatem zachować spokój, utrzymywać kontakt wzrokowy z rekruterem i starać się być spokojnym. Proste plecy, uśmiech czy też krzepki uścisk dłoni również będą dobrze o nas świadczyć, zatem warto o nich pamiętać.

www.us.ostrowwlkp.pl